Coroczna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku.

W niedzielę 19 czerwca jak co roku udaliśmy się z pielgrzymką do naszej macierzy, do pierwszego Sanktuarium Diecezji Gliwickiej, do Lubecka. Udaliśmy się tam na nieszpory, na g. 15:00,a w darze ofiarowaliśmy sztandar Apostolatu Maryjnego.

Boże Ciało 2022

Boże Ciało to w Kościele katolickim jedno z najważniejszych świąt. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa tego święta, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.Boże Ciało to święto, któremu towarzyszą uroczyste procesje do czterech ołtarzy. Ta liczba związana jest z ilością ewangelistów, czyli Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Przy ołtarzach czytane są fragmenty ewangelii, a podczas procesji dzieci sypią płatki kwiatów.


 

Unikatowa ciekawostka historyczna w Lisowicach - medalion.

Przed tegorocznym wspomnieniem patrona naszej parafii (21 maja 2022 r.) tutejszy nepomuceński ogród został wzbogacony o nie lada ciekawostkę, unikatowy eksponaty w postaci medalionu św. Jana Nepomucena. Jaka jest jego historia i skąd się wziął w Lisowicach?

Medalion został wydany w Czechach w setną rocznicę kanonizacji czeskiego Świętego czyli w 1829 r. Przypadek (wielu twierdzi, że „przypadek” to język Pana Boga) sprawił, że pewien chłopak znalazł ten medalion w czeskim lesie i przekazał swojemu proboszczowi z miejscowości Jilove, arch. praska. Tamtejszy proboszcz ks. Krzysztof Kokot, pochodzi właśnie z Lisowic. Wiedząc o narastającym kulcie św. Jana Nepomucena w rodzinnej parafii przekazał medalion proboszczowi, ks. Rafałowi Wyleżoł. Ten postarał się o wykonanie powiększonych kopii unikatu. Oryginalny medalion ma średnicę 4 mm. Natomiast powiększony ma okazałe wymiary o średnicy 50 cm. Kopie - awers i rewers - zostały umieszczone w lisowickim ogrodzie w specjalnych gablotach. Są one objęte stałym monitoringiem.

Bóg Zapłać panu Adamowi Poremba za zaprojektowanie i wykonanie całości zabudowania pod medaliony.

Odpust Parafialny.

22 maja w naszej parafii na sumie odpustowej gościliśmy  ks. Mariana KLUCZNEGO - kapelana Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Opolu-Szczepanowicach, posługującego także w 116 Szpitalu Wojskowym i Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu. Ks. Marian KLUCZNY przewodniczył sumie odpustowej i wygłosił Słowo Boże. W uroczystości tej uczestniczył także wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Alfonsa Mańki OMI – o. Lucjan Osiecki misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej.

Pogrzeb Marii Wyleżoł.

W środę 18 maja o g. 11:00 w par. Wniebowzięcia NMP w Zabrzu – Biskupicach nasi Parafianie uczestniczyli w pogrzebie mamy naszego Księdza Proboszcza.

Konwent Wielkanocny

Każdego roku w czwartek po Wielkanocy odbywa się tzw. Konwent Wielkanocny. Jest to Msza św. z udziałem wszystkich kapłanów dekanatu, sprawowana w int. obecnie duszpasterzujących i zmarłych kapłanów danego dekanatu. Co roku odbywa się w innym kościele, zawsze o g. 19:00. W tym roku, po 2 latach przerwy pandemicznej, konwent dekanatu lublinieckiego odbył się w Parafii św. Jana Nepomucena w Lisowicach. Dekanat Lubliniec jest jednym z 16 dekanatów katolickich diecezji gliwickiej. Serdecznie dziękujemy za udziału w tej uroczystej Mszy Św.

Święta Wielkiej Nocy

to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa staje się źródłem siły, mocy i wiary na każdą chwilę dnia.

Spokoju w sercu i pokoju na świecie, obfitych łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych, z radosnym Alleluja dla wszystkich Parafian i Gości

życzy Ks. Proboszcz i Rada Parafialna.

 

 

„Powołany – film na czasy ostateczne”

14 kwietnia 2022 roku (w Wielki Czwartek) odbyła się światowa premiera filmu dokumentalnego „Powołany – film na czasy ostateczne” na kanale YouTube Fundacji Filmowej Powołany. Ekranizacja ukazuje jak wielką moc i znaczenie ma sakrament kapłaństwa. Film ma za zadanie odmienić spojrzenie na Eucharystię i uświadomić, jak ważna jest obecność Boga w naszym życiu."Powołany" ukazuje niezwykłą historię spotkania zamożnej rodziny z kapłanem katolickim. Do dobrze sytuowanej rodziny, w celu wizyty duszpasterskiej, przychodzi ksiądz (Marcin Kwaśny). Jest zaproszony przez panią domu (Marta Lewandowska) w ramach "kolędy" parafialnej. W bogatym wnętrzu zastaje również młodego chłopaka (Jakub Dmochowski), wpatrzonego w swojego ojca (Rafał Szałajko), który jest skrajnym antyklerykałem. W trakcie wizyty pojawia się również zbuntowana córka (Paulina Śmigielska), która jest zwabiona przez swoją mamę pod pretekstem pomocy przy zakupach internetowych. W trakcie tej niecodziennej wizyty duszpasterskiej dochodzi do mocnej wymiany zdań i zderzenia światopoglądów. Tematy oscylują wokół siedmiu, głównych posług zleconych kapłanom, takich jak: sakrament Eucharystii, sakrament pojednania i pokuty, chrztu Świętego, głoszenie słowa Bożego, modlitwy o uzdrowienie, egzorcyzmu oraz towarzyszenie osobie umierającej. W czasie poruszanych zagadnień kapłan opowiada niezwykłe, ale prawdziwe historie osób świeckich, które nawróciły się poprzez posługę księży. Są do spektakularne nagrania dokumentalne, w których obserwujemy kompletną przemianę siedmiu osób. Podczas wizyty duszpasterskiej wychodzą tajemnice skrywane między domownikami, które od lat niszczyły relacje rodzinne. Widz zostanie przeprowadzony przez zabawne dialogi oraz chwytające za serce prawdziwe świadectwa. Jak zakończy się konfrontacja poglądów? I czy wizyta kapłana zmieni relacje w tym domu?  Film za darmo możemy zobaczyć - link  http://www.youtube.com/watch?v=Zoos1qXlINM

Droga Krzyżowa

W poniedziałek 11.04.2022 r. o g. 17:30  ulicami Lisowic wyruszyła Droga Krzyżowa. Dziękujemy za liczny udział.

Klerycy w Lisowicach i Lubecku.

Wielkopostny dzień skupienia kleryków Wyższego Międzydiecezjalego Seminarium Duchownego w Opolu miał charakter pielgrzymki szlakiem kleryka Alfonsa Mańki. Lisowice zostały wybrane ze względu na sługę Bożego kleryka Alfonsa Mańkę(1917-1941), który tu urodził się i mieszkał.Więcej informacji w Gliwickim Gościu niedzielnym – https://gliwice.gosc.pl/doc/7444082.Klerycy-w-Lisowicach-i-Lubecku?fbclid=IwAR3hMs_68pGJTiuQMTmtSAh-YOdiYaOKWTJ4GbCJIaURXLNiKr_cz7WMn8U

Parafialne "koło modlitwy" w TVP 3 Katowice - LINK

W środowe przedpołudnie naszą parafię odwiedzili wraz z kamerami dziennikarze TVP 3 Katowice, którzy zainteresowali się niedawno powstałym, parafialnym "kołem modlitwy". Podczas wizyty nakręcono krótki reportaż, który został następnie zaprezentowany w głównym wydaniu Aktualności.

W wywiadzie ks. proboszcz Rafał Wyleżoł zwrócił uwagę, że "koło modlitwy" wzorowane w swojej konstrukcji na popularnym "kole fortuny" może jak najbardziej dobrze służyć jako narzędzie zachęcające do modlitwy, bowiem fortuna ogólnie oznaczająca szczęście dla wierzącego wprost wiąże się z doświadczaniem Bożego Błogosławieństwa w życiu poprzez modlitwę. W znaczeniu biblijnym błogosławieństwo i szczęście oznaczają to samo. 

W nagrywaniu materiału uczestniczyły również dzieci z naszej Szkoły Podstawowej, ktore przybyły wraz z Panią Dyrektor.

Zachęcamy do obejrzenia materiału na stronie internetowej TVP 3 Katowice ABY OBEJRZEĆ KLIKNIJ TUTAJ (materiał rozpoczyna się w 17. minucie programu).