Otwarcie wystawy o Słudze Bożym Alfonsie Mańka.

W dniu 20.04.2025 po nieszporach wielkanocnych uczestniczyliśmy w oficjalnym otwarciu i poświęceniu wystawy ku czci Sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszego ogrodu i wystawy.

Wielkanoc 2025

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa

i drugiego człowieka.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,

napełni Was pokojem i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość

wszystkim Parafianom i Gościom życzy :

Ks Proboszcz  i Rada Parafialna

Droga krzyżowa ulicami Lisowic.

Tradycją w naszej Parafii stało się organizowanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami naszej miejscowości. 16 kwietnia po Mszy świętej rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Krzyż między poszczególnymi stacjami nieśli przedstawiciele różnych stanów i grup parafialnych tworzących społeczność Lisowic.

Poświęcenie Krzyża.

W sobotę 05. kwietnia AD 2025 został poświęcony odrestaurowany przydrożny krzyż przy sklepie Odido. Serdeczne Bóg Zapłać za pracę! Szczególnie dziękujemy Panom: Tomaszowi Błyszcz, Stanisławowi Piosek, Andrzejowi Sleziona, Janowi Malecha, Marianowi Mańka i Henrykowi Mika. Dotychczasowe liczne warstwy farby olejnej zostały usunięte, całość została zakonserwowana i pomalowana farbami specjalistycznymi, używanymi przez konserwatorów zabytków. Zostały wymienione: figura Matki Bożej oraz figura Pana Jezusa, ponieważ były już poważnie zniszczone, przerdzewiałe. Nowa figura Pana Jezusa jest wykonana z masy żywicznej, (dziś odchodzi się od metalowych), bardziej odpornej na działania warunków atmosferycznych, dodatkowo zakonserwowana - przemalowana lakierem – Bóg Zapłać za to p. Tomaszowi Płonka! W związku z tym, że renowacja krzyża okazała się absolutnie kompleksowa i dość kosztowna, a krzyż jest „lisowicki” to w Wielką Sobotę, wychodząc z kościoła po błog. pokarmów będzie przeprowadzona zbiórka ofiar na pokrycie kosztów renowacji krzyża. W ten sposób każdy będzie mógł mieć swój wkład w odnowienie symbolu naszej wiary! Będą wtedy też rozdawane pamiątkowe obrazki Roku Jubileuszowego.

 

2 kwietnia 2005 roku, godzina 21.37. "Świat się na chwilę zatrzymał"

2 kwietnia 2025 roku minie 20 lat od dnia, w którym Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Ta wyjątkowa rocznica to dla wielu czas refleksji, wdzięczności i powrotu do słów oraz nauczania Papieża. Jego głębokie przesłanie o miłości, wierze i nadziei pozostaje żywe w sercach wiernych na całym świecie. Jest to też dobra okazja do nowych narodowych rekolekcji, które miały miejsce nie tylko w czasie, kiedy papież Polak odchodził do domu Ojca i w okresie żałoby po Jego śmierci, ale w czasie całego pontyfikatu tego wielkiego proroka naszych czasów. Przez wiele lat wielu z nas uważnie wsłuchiwało się w mądre nauczanie Jana Pawła II, w jego wykłady o narodowej historii i obecności w niej Boga, dlatego udało nam się zerwać kajdany czerwonej niewoli. Ostatnie wydarzenia w polityce krajowej i europejskiej pokazują, że trzeba bronić chrześcijańskich wartości nie tylko w sobie, ale także i dla innych bo są lekceważone i z premedytacją pomijane. Bronić symboli naszej wiary, które są usuwane, jak krzyże z warszawskiego magistratu i w wielu innych częściach Polski. Bronić obecności religii rugowanej ze szkół, polskich bohaterów usuwanych z programów nauczania i muzealnych wystaw. Trzeba z odwagą podjąć walkę z cywilizacją śmierci, bo jak widać zatacza coraz szersze kręgi, a sprawa bezwarunkowej dostępności aborcji czyli zabijania nienarodzonych dzieci, jest przez niektórych podnoszona, jako zasadnicza sprawa w programach wyborczych, a następnie jako najważniejsze zadanie do zrealizowania przez liberalno-lewicowe rządy. Trzeba wreszcie z odwagą zwalczać promocję obcych nam standardów moralnych, bo są one nie tylko moralnym nieuporządkowaniem, ale jak pokazuje historia stawały się one zawsze jedną z przyczyn upadku cywilizacji i kultury humanistycznej. Nie możemy dać się pokonać, stłamsić, musimy wspólnie z wszystkimi patriotami kochającymi Polskę kontynuować pracę na rzecz budowy silnej Ojczyzny, bronić wartości fundamentalnych i naszej wolności. Gra toczy się o wszystko – nie tylko o to, jaka i czyja będzie Polska, ale też czy w ogóle będzie, dalej także o to, czyja i jaka będzie Europa, czy uda się w przyszłości odbudować fundamenty, które ją stanowiły? Nasza historia uczy nas, że zawsze kiedy byliśmy wierni niezmiennym wartościom płynącym z Ewangelii potrafiliśmy pokonać największe trudności, powracać na mapy świata, gdy wielkie mocarstwa z nich nas wymazywały na długie lata, odzyskiwać wolność, która wydawała się być poza naszym zasięgiem, przenieść wiarę w kolejne pokolenia pomimo programowej bezpardonowej walki z Kościołem.

Pontyfikat papieża Jana Paweł II trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Był to trzeci najdłużej trwający pontyfikat w historii Kościoła. Pozostawił po sobie ogromny dorobek naukowy. Ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i napisał 43 listy apostolskie. Fundamentem większości z nich jest nauczanie soboru watykańskiego II. Był pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży. W ciągu swojego pontyfikatu odbył 104 zagraniczne pielgrzymki do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 miliona kilometrów. Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W ciągu swojego pontyfikatu papież odwiedził ojczyznę dziewięć razy: w 1979, 1983, 1987, w 1991 - dwukrotnie, 1995, 1997, 1999 i 2002 r

Kilka dni po wyborze, napisał do Polaków swój pierwszy papieski list. Pisał w nim tak: „W dniu, w którym przypada jednemu z synów naszej drogiej Ojczyzny podjąć posługiwanie biskupie na stolicy św. Piotra, piszę do Was te słowa. Nie mogę ich nie skierować do wszystkich moich Braci i Sióstr, synów umiłowanej Ojczyzny, właśnie w tym dniu, który wedle niezgłębionych wyroków Bożej Opatrzności każe mnie, dotychczas arcybiskupowi-metropolicie krakowskiemu, opuścić prastarą stolicę św. Stanisława i przejąć rzymską stolicę św. Piotra, a wraz z nią troskę o cały Kościół powszechny, która ze Stolicą Piotrową jest związana z woli Chrystusa Pana. Trudno o tym fakcie myśleć i mówić bez najgłębszego wzruszenia. Zda się, że nie wystarcza serca ludzkiego - a w szczególności polskiego - ażeby wzruszenie to ogarnąć. Brakuje mi słów, ażeby wypowiedzieć wszystkie myśli, które w związku z tym cisną się do głowy. Czyż myśli te i wydarzenia nie przechodzą przez całe nasze dzieje? Czyż nie ogarniają tego tysiąclecia, w ciągu którego zachowaliśmy wierność dla Chrystusa i Jego Kościoła, dla Stolicy Apostolskiej, dla dziedzictwa św. Piotra i Pawła?”

Całodobowa wystawa o Słudze Bożym kleryku Alfonsie Mańka.

W naszym ogrodzie parafialnym jest już umocowana całodobowa wystawa o Sł. Bożym kl. Alfonsie. Mieszczą się tam zarówno informacje jak i ciekawe, wykonane na szkle zdjęcia. Bóg Zapłać panom: Henrykowi Piosek i Marianowi Mańka za pracę!

 

Czcigodny Księże Proboszczu

 z okazji Urodzin życzymy Ci zdrowia, sił, uśmiechu, szczęścia i radości,

kolejnych natchnień, spełnienia marzeń,

jak najmniej problemów i niewyczerpanych pokładów wiary.

Życzymy Błogosławieństwa Bożego w Twej posłudze kapłańskiej

jak zawsze z otwartym dla innych sercem,

które sprawia, że tworzymy wspólnotę wiary.

Wdzięczni Parafianie.

 

Nasza wspólnota parafialna podczas dzisiejszej Mszy św. z okazji urodzin naszego Księdza Proboszcza dziękowała Bogu za dar Jego życia. Raz jeszcze, życzymy Księdzu wszystkiego co najlepsze, niech Pan Bóg ma Księdza w swojej opiece a nasza kochana Matka Boża obdarowuje potrzebnymi łaskami, aby nigdy nie zabrakło uśmiechu, którym nas Ksiądz każdego dnia obdarowuje.

 

2 kwietnia br. na ekrany kin wchodzi film „21.37”

"21.37" to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 r., było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje. "Ujrzeliśmy naród w stanie świętości" – komentowano. "21.37" to film, który na zawsze zapisuje w historii tamte wydarzenia. To film, po którym trudno nie zadać pytań: Kim dla nas był człowiek, którego odejście potrafiło zatrzymać nasz świat i przenieść nas na wiele dni w inny wymiar? Kim my byliśmy wtedy i co się z nami stało po 20 latach? Przede wszystkim jednak "21.37" będzie dla widza pełnym wzruszeń i dobrych emocji doświadczeniem, wywołującym tęsknotę za pięknem tamtych dni. Jak podkreśla dystrybutor, film „21.37” będzie dla widza pełnym wzruszeń doświadczeniem, wywołującym tęsknotę za pięknem tamtych dni. „Już dzisiaj zapraszamy wszystkich Państwa do kin indywidualnie i grupowo. Przeżyjmy razem tę chwilę, która nas połączyła. To też być może «ostatni dzwonek», aby przekazać młodemu pokolenie prawdę o tym, jakie miejsce w życiu całego świata miał św. Jan Paweł II.  Film został objęty przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdę SAC patronatem honorowym KEP. Film w Lublińcu możemy obejrzeć w kinie Karolinka w sobotę 5 kwietnia i niedzielę 6 kwietnia – godzina seansów 17:30.

 

„Słup z odległościami maryjnymi”

 Wszyscy jesteśmy pielgrzymami do nieba , a pierwszym pielgrzymem Kościoła była Maryja. Warto mieć świadomość jakie odległości przebyła! Słup został zamontowany przy figurze MB Fatimskiej w Dniu Kobiet Roku Jubileuszowego AD 2025.

Nasz ksiądz Proboszcz na urlopie.

Nasz ksiądz Proboszcz po całorocznej pracy mógł przez 2 dni odpocząć. Podczas tego krótkiego urlopu  miał okazję porozmawiać z naszymi skoczkami Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim.

„Kłamstwo przybrało patologiczne rozmiary i zachwiało naszym krajem i relacjami między Polakami”

 Przykładów kłamstw mamy w ostatnim czasie w polskiej polityce aż nadto. To do bieżącej sytuacji politycznej odniósł się w swoim rozważaniu bp Antoni Długosz. Nie pozwólmy by ktoś, kto decyduje o edukacji naszych dzieci i młodzieży, nie dość, że dewastował system szkolnictwa, wprowadzał podręczniki do historii zatwierdzone w Niemczech, wprowadzał lewacką ideologię do szkół pod płaszczykiem niewinnie brzmiącej edukacji zdrowotnej, nazywał naszych przodków, wielkich bohaterów, w większości także ofiary II wojny światowej i zarazem nas samych, z dziada pradziada poranionych, zmasakrowanych wręcz, przez dwa wielkie systemy, niemiecki faszystowski i radziecki komunistyczny, polskimi nazistami, którzy budowali obozy. To oczko wyżej nawet niż pisanie przez różne światowe gazety o polskich obozach śmierci . W ten sposób celowo przykleja się nam rolę oprawców. To wielkie kłamstwo. Ale nie ma znaczenia, czy kłamstwo jest małe, czy duże. W każdym przypadku jego autorem jest szatan. A kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Zapraszamy do wysłuchania Apelu Jasnogórskiego z 11.02.2025 roku. https://www.youtube.com/watch?v=zy_IYiA4Uu0&list=PLXUja6BNv4Jw40HWItm8G3VV0DcgzEpti&index=3&t=550s

„Misterium Męki Pańskiej” w Teatrze Mickiewicza - Cieszyn

To wydarzenie, które stanowi cenną pomoc w przygotowaniu nas na przyjęcie prawdy o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Na tej scenie odbywa się coś więcej niż teatr - odbywa się artystyczne spotkanie z największą tajemnicą wiary, tajemnicą naszego zbawienia. Aktorzy prowadzą nas ścieżkami wydarzeń z historii zbawczej, począwszy od sceny zawarcia Przymierza na Synaju, aż do chwili Zmartwychwstania. Wszystko odbywa się w zgodzie z przekazem Ewangelii - nie ma tu miejsca na fantazję, fikcje, swobodne komponowanie scen. Uwagę widza przykuwają monumentalne rozwiązania scenograficzne, starannie dopracowane układy sceniczne, kostiumy i oryginalne rekwizyty przywiezione z Ziemi Świętej. Istotnym walorem przedstawienia jest muzyka Wojciecha Kilara. Mówiąc tu o dopracowanej formie przedstawienia trzeba jednak zastrzec, że dla twórców cieszyńskiego Misterium nie jest ona celem pracy, a jedynie narzędziem podstawowego działania: przybliżania prawdy Ewangelii. Dzięki temu za każdym razem mamy szansę stanąć tak blisko Chrystusowego Krzyża, odnaleźć w mrokach otaczających Jego grób odbicie nękających nas ciemności, a blaskiem zwycięstwa Zbawiciela nad śmiercią rozjaśnią nasze wędrowanie do Boga... Ważne i wyjątkowe jest, że stają na scenie nie tyle jako aktorzy, ile raczej jako świadkowie potwierdzający obecność Chrystusa w ich życiu.

Zapraszamy Parafian z Lisowic i okolic do wyjazdu – zapisy i informacje u Pani Hanki Jureczko pod numerem telefonu 48 506839912. Dwa terminy wyjazdu : 5 kwietnia sobota, oraz 9 kwietnia środa. Ilość miejsc ograniczona.