Przesłanie ogrodu św. Jana Nepomucena w Lisowicach

Za kościelnymi zabudowaniami mieści się ogród Św. Jana Nepomucena. Piękno natury i urok ogrodu mają skupić uwagę i przyciągnąć zwiedzających, jednak sam ogród stanowi jedynie tło dla - jakże istotnego – jego przesłania: "Będziesz miłował. Nie hejtował!". Licznie rozmieszczone w ogrodzie tabliczki z cytatami i sentencjami nt. dobrego i odpowiedzialnego używania mowy mają stanowić bodziec do refleksji nad świadomym wypowiadaniem słów.
Jak wiemy św. Jan Nepomucen jest patronem tajemnicy spowiedzi świętej, bo - mimo okrutnych tortur - nie wyjawił ani jednego słowa usłyszanego podczas spowiedzi królowej Zofii.
Jednak dziś trzeba pójść krok dalej i mocno zaakcentować, że Nepomucen jest patronem dobrego używania mowy w dużo szerszym kontekście. Niestety coraz więcej słyszymy o – używając nomenklatury teologicznej - "grzechach języka".

Galeria zdjęć

więcej

Co mieści się w ogrodzie?

Co mieści się w ogrodzie św. Jana Nepomucena w Lisowicach z przesłaniem "Będziesz miłował, nie hejtował."?

  1. Wyeksponowane łacińskie słowo TACUI tzn. milczałem, a także 5 gwiazd, z których każda odpowiada jednej literce tego słowa. Pięć gwiazd wyraża zachowanie przez Św. Jana Nepomucena tajemnicy spowiedzi, które jest wręcz wpisane w jego aureolę! Gwiazdy są 6-cio ramienne, gdyż takie ma wzorzec - posąg Świętego na moście Karola w Pradze.
  2. Imitacje: rzeki Wełtawy, mostu Karola i figury Św. Jana Nepomucena. Z mostem wiąże się dodatkowa symbolika. Tak jak każdy most łączy dwa brzegi, tak każda osoba wchodząc na most w ogrodzie zostaje - poprzez umieszczony tam cytat - wezwana, aby pomyśleć z kim chce budować most porozumienia i zgody.
  3. Większość powierzchni ogrodu przez cały dzień jest mocno nasłoneczniona, dlatego dominują kwiaty sucholubne: m. in. pięciorniki posadzone w dwu rzędach: biało - żółte oddające flagę papieską oraz dzikie róże w kolorach biało - czerwonym. Róże pnące nad pergolą - czerwone - oznaczają krew męczennika.
więcej

Medalion Św. Jana Nepomucena

Przed tegorocznym wspomnieniem patrona naszej parafii (21. maja 2022 r.) tutejszy ogród nepomuceński został wzbogacony o unikatową ciekawostkę w postaci powiększonego medalionu św. Jana Nepomucena. Jaka jest jego historia i skąd się wziął w Lisowicach?

Medalion został wydany w Czechach, w setną rocznicę kanonizacji czeskiego Świętego, czyli w 1829 r. Szczęśliwy przypadek (wielu twierdzi, że „przypadek” to drugie imię Pana Boga) sprawił, że pewien chłopak znalazł ten medalion w czeskim lesie i przekazał swojemu proboszczowi z miejscowości Jilove, arch. praska. Tamtejszy proboszcz jest Polakiem, pochodzi właśnie z Lisowic. Wiedząc o narastającym kulcie św. Jana Nepomucena w rodzinnej parafii przekazał medalion proboszczowi z Lisowic ks. Rafałowi Wyleżoł. Ten postarał się o wykonanie powiększonych kopii unikatu. Oryginalny medalion ma średnicę 4 mm. Natomiast powiększony ma okazałe wymiary o średnicy 50 cm. Kopie - awers i rewers - zostały umieszczone w lisowickim ogrodzie w specjalnych gablotach. Są one objęte stałym monitoringiem.